Royal Hidegkonyha

A Royal hidegkonyha szendvics, hidegtál és saláta készítésével és házhoz szállításával foglalkozik Budapest egész területén, illetőleg agglomerációjában.

A főzelékek fontos szerepet töltenek be táplálkozásunkban, mivel sokféle vitamint és ásványi sót tartalmaznak. Megfelelően egészítik ki húsból készült ételeinket, rostanyagtartalmuk előnyösen befolyásolja az emésztést. A főzelékféle meghatározó része egy ételsornak, ha hússal vagy egyéb hozzávalóval, töltött vagy rétegezett forban készítjük. Nagyon fontos, hogy minden ételsor tartalmazzon valamilyen főzeléket. A főzelékeket készíthetjük: 

  • Konzervből, amelyek nem igényelnek főzést. A konzervet levével együtthasználjuk fel, ha az megfelelő minőségű és nem torzítja a főzelék ízhatását.
  • Mélyhűtött alapanyagból, amelyet nem engedünk kiolvadni, hanem gfagyott állapotban tesszük a főzővízbe, illetve kezdjük a párolást, főzést.
  • Leggyakrabban friss zöldségfélékből. Tisztításuk után a mosást igen gondosan végezzük! A darabolt anyag minden esetben tetszetős és egyenletes legyen. Ügyelnarra, hogy a főzelékek alapanyagát ne főzzük nagyon puhára, és a főzőlémennyisége annyi legyen, amennyi éppen ellepi. A korai zöldborsót, karalábét, karottát ne főzzük, hanem valamilyen zsiradékon pároljuk puhára, és ennek megfelelően lisztszórással sűrítsük.

A magyar konyhán a főzelékeket általában rántással, habarással sűrítjük. Fontos célkitűzés, hogy a rántások mennyiségét csökkentsük. Ezzel egyidejűleg a főzelékek saját pürésített anyagával pótoljuk a rántás egy részét, hogy csökkentsük a főzelékek szénhidráttartalmát, és növeljük élvezeti és táplálkozásélettani értéküket.

 1. Sűrített főzelékek 

A sűrített főzelékeket a sűrítőeljárást követően megfelelő ideig gondosan forralni kell. Ha nem így járunk el, a főzelékekhez adott sűrítőanyag leülepszik a főzelék aljára így a főzelék felül híg, alul pedig sűrű, étvágyrontó lesz. Melegentartás alkalmával így könnyen megromlik, megsavanyodik. Sűríthetjük rántással (kelkáposzta főzelék), rántással plusz tejföllel (szárazbabfőzelék) vagy habarással (tökfőzelék). Ha az alapanyagot pároljuk, akkor a sűrítési mód a hintés (staubolással) (zsenge karalábéfőzelék). 
 

A két leggyakrabban használt sűrítési forma:

  • Habart: A habarásnak is két változata ismert.
  1. Az egyszerű habarás elsősorban csak sűrít. A lisztet vízzel, zöldséglével vagy natúr csontlével keverik csomómentesre, majd állandó keveréssel a forrásban lévő ételbe öntik.
  2. A finom habarás nemcsak sűrít, de jelentősen növeli az étel ízét, energia és tápanyagtartalmát. Ez esetben a lisztet tejjel, tejföllel, kefirrel, joghurttal vagy tejszínnel keverik simára. Mielőtt azonban a forró ételhez öntenék, kevés meleg főzőlével keverik el, mert különben a tejföl, a kefir, illetve a joghurt pelyhesen kicsapódik. Mivel készítése során szemben a rántással pörzsanyag nem képződik, az emésztőrendszeri megbetegedések diétájában szívesen alkalmazzák.
  • Rántással: Ennek is több módját ismerjük:
  1. Világos rántás: Ezt sok helyen fehér vagy vajas rántásnak is nevezik, csak addig pirítjuk a zsírban a lisztet, amíg eredeti színét elveszti, és fehér színűvé válik. Ilyen rántás való a fehér mártáshoz, és a krémlevesekhez.
  2. Zsemleszínű rántás: Olyan sűrítési művelet, amikor a felmelegített zsiradékban a lisztet világos zsemleszínűre pirítjuk. A sűrített levesek, főzelékek készítésénél leggyakrabban ezt a rántást használjuk, legtöbbször valamilyen fűszerrel (vöröshagyma, petrezselyem zöldje, fokhagyma, fűszerpaprika stb.) ízesítve. Ez az alapja a magyaros rántásnak is.
  3. Barna rántás: A fölmelegített zsiradékban barnára pirított liszttel készült rántás. Ezzel jellegzetes ízt és színt adunk az ételnek (pl. rántott leves). Gyakran pirított cukorral fokozzuk a barnaságot, így jellegzetes íz alakítható ki (pl. vadas mártás). A korszerű konyhatechnológiában jelentősége csökkent, mert az erősen pirított cukor és liszt a gyomor nyálkahártyáját károsíthatja.
  4. Különleges eljárással készített rántás: Betegélelmezésben, amikor zsiradék, illetve hevített zsiradék nélkül akarunk egy ételt sűríteni, gyakran alkalmazzuk a diétás és a száraz rántást.
  5. Diétás rántás: Fordított sorrendben készített rántás. Először szárazon a kívánt színűre pirítjuk a lisztet, majd a tűzről levéve hozzákeverjük a hideg zsiradékot. A továbbiakban a hagyományos rántáshoz hasonlóan használjuk fel.
  6. Száraz rántás: Zsiradék felhasználása nélkül készült rántás. A lisztet állandó keverés mellett hagyományos, teflonbevonatú serpenyőben vagy AMC edényben a kívánt színűre pirítjuk. A tűzről lehúzva hideg vízzel csomómentesre keverjük, majd a sűrítendő ételhez öntjük. A diétás konyhatechnológiában különféle emésztőrendszeri betegségek súlyosabb szakaszában (pl. akut epeköves roham után) alkalmazzuk.

2. Sűrítés nélküli főzeléke: 

angolos főzelék: a megtisztított, feldarabolt gőzben vagy sósvízben megfőtt alapanyagot, leszűrve előmelegített, kerek lapos hőálló üvegtálra halmozzuk és margarin szeletekkel (vajjal) megsózva vagy meglocsolva tálaljuk. Kellemes ízű, és illatú lesz a főzelék (angolos, karotta, angolos csirág, articsóka, póréhagyma, brokkoli, stb.). 
lengyeles főzelék: a megtisztított, feldarabolt a gőzben vagy sósvízben megfőtt alapanyagot, leszűrve előmelegített, kerek lapos hőálló üvegtálra halmozva vajban pirított zsemlemorzsával meghintve tálaljuk (lengyeles kelvirág, lengyeles kelbimbó, stb.). 
franciás vagy párolt főzelék: a nyers alapanyagot (ízesítve) margarinon (vaj megpároljuk (sárgarépa, zöldborsó, párolt káposzta, párolt gyöngyhagyma, stb.), de a franciák sós vízben félig főtt, leszűrt alapanyagot vajon párolják puhára (paraj, ananász, törökparadicsom, kukorica) 

3. Csőben sült főzelék:

A megtisztított, feldarabolt a gőzben vagy sósvízben megfőtt leszűrt alapanyagot, margarinnal (vaj) kikent, mély, hőálló üvegtálba halmozzuk, Mornay mártással leöntve, reszelt sajttal megszórva előmelegített sütőben megsütjük. A mártásba tett tojás és sajt mennyisége, (esetleg kockára vágott sonka) határozza meg, hogy adunk-e hozzá feltétet vagy egytálételnek tálaljuk. (Mártás: a legírozott Besamel mártáshoz hozzáadjuk a reszelt sajt felét - és csoportos élelmezésben lazítjuk a kemény habbá vert tojás fehérjével, hogy ne menjen kárba.) 

 Tágabb értelemben a főzelékek csoportjához sorolhatjuk a rakott- és a töltött főzelékeket is, bár elsősorban a húsételeknél beszélünk róluk (töltött káposzta, töltött patisszon, rakott kelbimbó, rakott zöldbab, stb.)



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 85
Heti: 203
Havi: 99
Össz.: 217 782

Látogatottság növelés
Oldal: Főzelékek
Royal Hidegkonyha - © 2008 - 2024 - lacikonyha.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »